Ukolébavky - nejznámější texty a videa

Dětské ukolébavky jsou písně nebo melodie, které jsou tradičně určeny k uspávání malých dětí. Tyto písně mají obvykle klidnou a uklidňující melodii a jsou zpívány nebo hrány, aby pomohly dítěti přejít do stavu klidu a snadněji usnout. Texty ukolébavek často obsahují jednoduché, opakující se verše a melodii, která má uklidňující účinek na děti.

Hlavním účelem dětských ukolébavek je poskytnout dětem pocit bezpečí a pohody před spaním. Uklidňující melodie a opakující se vzory mohou pomoci snížit úzkost a podporovat relaxaci, což usnadňuje dětem přechod do spánku. Někdy rodiče také využívají ukolébavky jako součást každodenní rutiny před spaním, což může pomoci vytvořit pozitivní asociace s procesem usínání.

Dětské ukolébavky jsou rozšířené ve mnoha kulturách a mnoho z nich je předáváno z generace na generaci. Tyto písně mohou být buď tradiční lidové písně, nebo moderní skladby vytvořené speciálně pro tento účel. Pod odkazy níže najdete texty a videa nejznámějších lidových ukolébavek:

Halí, belí

Text písničky Halí, belí Halí, belí, koně v zelí,a hříbátka v petrželi.A kravěnky jak panenky,šly se koupat do voděnky.Halí, belí, kočka v zelía pes v koši,on ju straší.Kočička se polekala,ven okénkem utíkala.

Bláznova ukolébavka

Text písničky Bláznova ukolébavka Máš má ovečko dávno spátI píseň ptáků končíKvůli nám přestal vítr vátJen můra zírá zvenčíJá znám její zášťTak vyhledej skrýšZas má bílej plášťA v okně je mříž Máš má ovečko dávno spátA můžeš hřátTy mě můžeš hřátVždyť přijdou se ptátZítra zas přijdou se ptátJestli ty v mých představáchUž mizíš Máš má… Celý text písničky »

Mravenčí ukolébavka

Text písničky Mravenčí ukolébavka 1. sloka Slunce šlo spát za hromádku klád na nebi hvězdy klíčí. Už nepracuj, mravenečku můj, schovej se do jehličí. 2. sloka Slunce šlo spát za hromádku klád na nebi hvězdy klíčí. Už nepracuj, mravenečku můj, schovej se do jehličí. Refrén Máš nožičky uběhané, den byl tak těžký. Pojď, lůžko máš… Celý text písničky »

Chovejte mě, má matičko

Text písničky Chovejte mě, má matičko Chovejte mě, má matičko, jako míšeňské jablíčko, chovejte mě, má matičko, jako z růže květ. Jen až vy mě vychováte, pak se na mě podíváte, jak mi bude pěkně slušet bílý kabátek. Video na YouTube

Hajej, můj andílku

Hajej, můj andílku patří mezi tradiční české ukolébavky. Je poměrně krátká. Má jen dvě sloky po čtyřech verších, ale to pochopitelně stačí. Jednoduše ji opakujeme stále dokola, dokud dítě neusne. Text písničky Hajej, můj andílku 1. sloka Hajej, můj andílku, hajej a spi, matička kolíbá děťátko svý, hajej, nynej, dadej, malej, matička kolíbá děťátko svý.… Celý text písničky »

Ukolébavky - nejznámější dětské texty a videa lidových ukolébavek